Menu
Ľudské zdroje
|
Miriam Krpelánová
|
6/7/2023
Ako COVID zasiahol svet HR?
Aj pomerne pokojné vody sveta ľudských zdrojov rozvírila minulý rok situácia spätá s pandémiou. Poďme sa spolu pozrieť, na pár zaujímavých zistení.
Covid a HR

Aj pomerne pokojné vody sveta ľudských zdrojov rozvírila minulý rok situácia spätá s  pandémiou.  Poďme sa spolu pozrieť, na pár zaujímavých zistení, ktoré táto doba so sebou priniesla do sféry HR.

Vo Veľkej Británii vyšla v marci tohto roka správa, že počet dní, ktoré zamestnanci strávili PN bol len 1,8%. Je to najnižšia hodnota za posledných 26 rokov. Jednou z možných príčin je fakt, že ľudia podstatne viac pracovali z domu.

V júni 2020 uskutočnila spoločnosť Gartner prieskum v 127 spoločnostiach,  s cieľom zistiť ich plány týkajúce sa pracovísk po skončení pandémie. Prieskum ukázal, že 47% spoločností umožní svojim zamestnancom pracovať na diaľku aj naďalej. Ostatné spoločnosti (43% respondentov) zavedú flexibilné dni, takže si zamestnanci môžu vybrať medzi prácou z domu alebo v kancelárii.

Hybridná kancelária je jedným z najhorúcejších HR trendov v roku 2021.

Možno konštatovať, že aj „vďaka“ pandémii sa blížime k ére hybridných kancelárií. Hybridná kancelária je jedným z najhorúcejších HR trendov v roku 2021.

Nedávna správa spoločnosti McKinsey uvádza, že v roku 2021 sa spoločnosti zamerajú na budovanie silného vedenia a pocitu dôvery u súčasných zamestnancov a potenciálnych kandidátov na trhu práce. Takéto zistenia nie sú prekvapujúce, pretože zamestnanci v neistých časoch hľadajú spoľahlivé a stabilné pracovné prostredie.

Zaujímavým a inšpiratívnym benefitom, ktorý úspešne realizovali mnohé zahraničné firmy je dovoz jedla domov. Celú agendu zabezpečuje firma, ktorá tak odbremeňuje svojich zamestnancov od nákupov a zdĺhavého varenia. Bonusy ako tieto, ukazujú zamestnancom, že spoločnosti na nich záleží a podporuje ich v ťažkých časoch aj skutkom, nie len slovom. V časoch lockdownu bola táto aktivita zamestnávateľov veľmi vítaná

Zvyšovanie kvalifikácie zamestnancov

Nedávny prieskum spoločnosti Udemy ukázal, že dopyt po zvyšovaní kvalifikácie vzrástol v roku 2020 na neuveriteľných 38%. Pre porovnanie, v roku 2019 to bolo iba 14%.

Prečo sa práve zvyšovanie kvalifikácie stalo jedným z kľúčových trendov v oblasti ľudských zdrojov?

Pretože je to udržateľný a efektívny prístup k rozvoju vašich pracovných síl. Zvyšovanie kvalifikácie pomáha personalistom udržať si zamestnancov, zvyšovať morálku a znižovať náklady na nábor a zaškolenie nových zamestnancov.

Dbajte na svoju povesť, môžete tak výrazne ušetriť

Aj keď je doba náročná a finančne napätá, budujte svoje dobré meno. Zamestnávatelia s „nie práve najlepšou“ povesťou musia na obsadenie pozície ponúknuť minimálne o 10% vyšší plat.  Aj to je podmienené  predpokladom , že o nich kandidáti vôbec prejavia záujem. Vo výsledku teda prijímajú za vyšší plat menej kvalifikovaných zamestnancov.

Aj pomerne pokojné vody sveta ľudských zdrojov rozvírila minulý rok situácia spätá s pandémiou. Poďme sa spolu pozrieť, na pár zaujímavých zistení.

Najčítanejšie
Onboarding a adaptácia – stabilizácia a motivácia nových zamestnancov od prvého momentu
V dnešnom rýchlo sa rozvíjajúcom svete podnikania závisí úspech každej organizácie do veľkej miery od kvalitya efektivity jej zamestnancov.
Sebarozvoj
Čo je wellbeing a ako z neho môže vaša firma vyťažiť
Wellbeing je kombináciou pocitov a stavov, ktoré vytvárajú akúsi celkovú harmóniu. Vo wellbeingu ide o nadšenie zo svojej práce.
Zvažujete sabbatical? Toto by ste mali vedieť!
Ľudia si dlhú dovolenku berú z viacerých dôvodov – cestovanie, záľuby, výskum, dobrovoľnícke aktivity, alebo pracovné vyhorenie.
Náš tím
Odbornosť je základným pilierom, na ktorom stojí naša firma a taktiež tým, na čo sa naši partneri môžu stopercentne spoľahnúť. Odbornosť je tým, na čom si zakladáme a u našich konzultantov neustále rozvíjame.
Viac o Trigone