Search
Close this search box.

Ako funguje personálna agentúra?

Personálna agentúra je na trhu práce všeobecne známym pojmom. Význam a prínos agentúr je dôležitý aj v časoch všeobecne pozitívnej nálady na pracovnom trhu

Personálna agentúra je na trhu práce všeobecne známym pojmom. Význam a prínos agentúr je dôležitý aj v časoch všeobecne pozitívnej nálady na pracovnom trhu. Nezamestnanosť klesá a firmy majú nedostatok kvalitných voľných uchádzačov o zamestnanie.

Časy, kedy si zamestnávateľ mohol vyberať spomedzi desiatok kvalitných uchádzačov sú, aspoň v tomto momente, za nami.

Pre firmy je práve v tomto období hľadanie zamestnanca, ktorý by spĺňal prísnejšie kritéria, zložitý a časovo náročný proces s neistým koncom.
Časy, kedy si zamestnávateľ mohol vyberať spomedzi desiatok kvalitných uchádzačov sú, aspoň v tomto momente, za nami.

Pozrime sa aj na situáciu uchádzačov. Majú viac možností zamestnať sa. Vyberajú si ponuky, ktoré sú pre nich finančne motivujúce a uprednostňujú firmy s bohatým systémom benefitov.

Nájsť vhodného kandidáta je pre firmy veľká výzva. Častokrát sa stáva, že vhodného kandidáta jednoducho nenájdu alebo sa im na pracovný inzerát nikto neozve.

V tomto prípade je veľkou pomocou, keď do hry vstúpi personálna agentúra. Tá má vo svojich databázach stále dostatok kvalitných uchádzačov. Pre agentúru je hľadanie správneho kandidáta podstatou jej práce. Správny recruiter sa tejto činnosti venuje dennodenne niekoľko hodín.

Výhodou využitia služieb personálnej agentúry je, že si daných kandidátov dopredu „preklepne“. Najprv prebieha telefonický pohovor. Nasleduje osobné stretnutie, kde sa personalista pýta uchádzača na podrobnosti a informácie podstatné pre zamestnávateľa.

Ak dôjde k prieniku medzi požiadavkami firmy a uchádzačom, prichádza na rad pohovor priamo medzi nimi. Do tohto procesu už personálna agentúra nezasahuje. Je to len v pozícii konzultanta a odborného poradcu.

V prípade úspešného výberu uchádzača sa podpíše zmluva a agentúra dostane odmenu od firmy. U niektorých uchádzačov stále pretrváva názor, že ich sprostredkovanie práce bude niečo stáť. Samozrejme to nie je pravda. Agentúra si tiež neberie percento z platu nového zamestnanca, ako je to niekedy mylne šírené.

Poďme si teda zhrnúť výhody personálnej agentúry pre firmy a uchádzačov.

VÝHODY PRE FIRMU:

– Celý výberový proces je v rukách agentúry. Ak nenájde vhodného uchádzača, nedostane odmenu za sprostredkovanie. Preto je pochopenie potrieb a požiadaviek klienta na kandidáta mimoriadne dôležité.
– Úspora času a financií.
– Agentúra disponuje kvalitnou databázou uchádzačov o prácu.
– Ak je personalista skúsený, vie rýchlo vyselektovať kvalitného uchádzača a prepojiť ho s potrebami zamestnávateľa.

Neviete nájsť vhodného zamestnanca? Napíšte nám a získajte garanciu obsadenia pozície.

Najčítanejšie

Fakty o duševnom zdraví na pracovisku

Fakty o duševnom zdraví na pracovisku

V aktuálnej situácii je príjemné a vítané počuť, že kolega, známy, či člen rodiny je zdravý. Málokto sa ale opýta,…
Pracujúce matky

Pracujúce matky

Pracujúce ženy sú dnes úplnou samozrejmosťou. Západný trend tradičného postavenia „ženy v domácnosti“ sa v našich končinách veľmi neuchytil. A…
Zvažujete sabbatical? Toto by ste mali vedieť!

Zvažujete sabbatical? Toto by ste mali vedieť!

Máte pocit vyhorenia? Potrebujete skutočne dlhú dovolenku a jednoducho mať za hlavnú úlohu dňa nákup v miestnych potravinách? Ľudia si…

V akej oblasti vám môžeme pomôcť?

Potrebujem:

Vaša správa bola úspešne odoslaná ‍

Ozveme sa Vám najneskôr do 24 hodín (štandardne do 4 hodín)

Ak sa potrebujete spojiť ihneď, prosím volajte:

Miroslav Lichý
Managing Partner

Vaša správa bola úspešne odoslaná

Ozveme sa Vám najskôr, ako to bude možné.