Search
Close this search box.

Fakty o duševnom zdraví na pracovisku

Takmer 15 % ľudí uviedlo, že na pracovisku trpí psychickými problémami. Takýto zamestnanec môže istý čas vykazovať menšiu produktivitu alebo sústredenosť.

V aktuálnej situácii je príjemné a vítané počuť, že kolega, známy, či člen rodiny je zdravý. Málokto sa ale opýta, či je v poriadku aj po mentálnej stránke. Psychické problémy, depresie, či úzkosti výrazne zasahujú do pracovného života, a preto sa téme budeme v číslach venovať v tomto článku.

Takmer 15 % ľudí uviedlo, že na pracovisku trpí psychickými problémami. Takýto zamestnanec môže istý čas vykazovať menšiu produktivitu alebo sústredenosť. Problém nastáva, ak sa problém časom nerieši, alebo sa prehlbuje. Je potrebné viesť s ním rozhovory citlivo, empaticky a najmä problém podchytiť čo najskôr.

Psychické nastavenie kolegov v práci má dokonca vplyv aj na počet PN-kových dní.

Psychické nastavenie kolegov v práci má dokonca vplyv aj na počet PN-kových dní. Vo Veľkej Británii vyšiel prieskum, podľa ktorého, až 12,7 % PN dní sa dá pripísať stavom duševného zdravia.

Ženy zamestnané na plný úväzok majú takmer dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že budú mať bežný problém duševného zdravia ako muži zamestnaní na plný úväzok.

Depresia a úzkosť majú významný ekonomický dopad. Odhadované náklady pre globálnu ekonomiku sú 1 bilión USD ročne v strate produktivity.

Naopak, 86 % zamestnancov, ktorí sa liečia na depresiu, uvádza zvýšenie svojej produktivity.

Štúdia pod vedením WHO odhadla, že za každý 1 dolár vložený do liečby bežných duševných porúch sa vrátia 4 doláre v podobe zlepšeného zdravia a produktivity.

Tento údaj môže byť veľmi nápomocný aj pre HR oddelenia slovenských firiem. Pracovný psychológ môže zamestnancom poskytnúť potrebnú pozornosť a pomôcť s riešením problémov.

V roku 2019 sa uskutočnil prieskum na vzorke 1500 ľudí. Viac ako tretina respondentov uviedla, že odišli z práce čiastočne kvôli duševnému zdraviu. Z nich 59 percent uviedlo, že hlavným dôvodom bolo duševné zdravie.

Vieme identifikovať psychickú nepohodu u zamestnancov a ako s ňou pracovať. Napíšte nám.

Najčítanejšie

Budúcnosť HR? Externý HR manažér možno aj pod taktovkou TRIGON Consulting s.r.o.

Budúcnosť HR? Externý HR manažér možno aj pod taktovkou TRIGON...

Malé a stredné firmy často potrebujú riešiť výzvy ako: nedostatok odborných znalostí a skúseností v oblasti riadenia ľudských zdrojov z dôvodu…
Ako môže AI pomôcť pri písaní kvalitnej a efektívnej inzercie

Ako môže AI pomôcť pri písaní kvalitnej a efektívnej inzercie

V tomto blogu sa pozrieme na to, ako AI môže pomôcť a akým spôsobom vytvoriť zadanie pre AI, aby bol…
Ako efektívne pristupovať ku kolegom z GenZ?

Ako efektívne pristupovať ku kolegom z GenZ?

Tento blog sa zameriava na to, ako by sa staršie generácie, ako Baby Boomers a Millenials, mali správať k zamestnancom…

V akej oblasti vám môžeme pomôcť?

Potrebujem:

Vaša správa bola úspešne odoslaná ‍

Ozveme sa Vám najneskôr do 24 hodín (štandardne do 4 hodín)

Ak sa potrebujete spojiť ihneď, prosím volajte:

Miroslav Lichý
Managing Partner

Vaša správa bola úspešne odoslaná

Ozveme sa Vám najskôr, ako to bude možné.