Search
Close this search box.

Preplatili vám zamestnanca?

V súčasnej dobe sa u nás v personálnej agentúre Trigon Consulting s.r.o. stretávame čoraz častejšie s tým, že zamestnávateľ si vyberie kandidáta, ktorý súhlasí s podmienkami u nového zamestnávateľa, dohodnú sa na termíne nástupu. No kandidát nakoniec nenastúpi, lebo mu pôvodný alebo iný zamestnávateľ ponúkne vyššiu mzdu alebo atraktívnejšie podmienky.

V súčasnej dobe takmer 80% kandidátov má viac ako 1 rozpracovaný pracovný pohovor a oveľa častejšie ako v minulosti si aktívne porovnávajú ponuky jednotlivých zamestnávateľov.

Prečo sa to deje?

Konkurenčný trh práce

Trh práce je dnes dynamickejší než kedykoľvek predtým. S poklesom nezamestnanosti a rastúcou konkurenciou medzi firmami sa zamestnávatelia snažia udržať svojich talentovaných zamestnancov za každú cenu. Keď sa dozvedia, že ich zamestnanec má ponuku od inej spoločnosti, často reagujú zvýšením mzdy alebo zlepšením pracovných podmienok, aby si ho udržali.

Finančná motivácia

Pre mnohých zamestnancov je mzda hlavným motivačným faktorom. Podľa prieskumov viac ako 50 % zamestnancov uvádza, že lepšie finančné podmienky sú dôvodom pre zmenu zamestnania. Ak im súčasný zamestnávateľ ponúkne vyššiu mzdu, často to považujú za lepšiu voľbu než začínať odznova v novej spoločnosti.

Pohodlie a bezpečnosť

Zmena zamestnania znamená opustiť známe prostredie, kolegov a zvyky. Mnoho ľudí uprednostňuje zostať v známej spoločnosti, kde sa cítia bezpečne a pohodlne, aj keď to znamená zostať za mierne horších podmienok. Preto, ak im súčasný zamestnávateľ zlepší podmienky, často sa rozhodnú zostať, napriek tomu, že u nového zamestnávateľa potvrdil nástup.

Ako sa s tým vysporiadať?

Silnejší employer branding

Zamerajte sa na budovanie silnej značky zamestnávateľa. Investujte do vytvorenia pozitívnej pracovnej kultúry, ktorá láka a udržiava talenty. Zamestnanci, ktorí sú spokojní s pracovným prostredím a firemnou kultúrou, sú menej náchylní odísť za vyššou mzdou. Podľa štúdie spoločnosti Glassdoor, až 75 % uchádzačov zvažuje firemnú kultúru pred tým, ako si podajú žiadosť do nového zamestnania.

Konkurenčné odmeňovanie

Pravidelne prehodnocujte a aktualizujte mzdy a benefity, aby ste zostali konkurencieschopní. Poznajte trhové štandardy a snažte sa byť o krok vpred. Transparentná komunikácia o možnosti rastu mzdy môže tiež znížiť motiváciu hľadať lepšie platené pozície inde. Analýza prieskumu Mercer ukázala, že zamestnanci, ktorí majú komunikovaný priestor pre finančný rast v rámci spoločnosti, sú oveľa menej náchylní hľadať nové zamestnanie.

Rozvoj kariéry a príležitosť na vzdelávanie

Otvorene komunikujte o možnostiach kariérneho rastu a vzdelávania. Zamestnanci, ktorí vidia príležitosť na osobný a profesionálny rast vo vašej spoločnosti, sú nezvažujú odchod kvôli krátkodobým finančným výhodám inde. Štúdia LinkedIn Learning zistila, že 94 % zamestnancov by zostalo dlhšie v spoločnosti, ktorá investuje do ich kariérneho rozvoja.

Otvorená komunikácia

Udržiavajte otvorenú komunikáciu so svojimi zamestnancami. Pravidelné spätné väzby a rozhovory o spokojnosti a očakávaniach môžu odhaliť potenciálne problémy skôr, než sa sa stanú neriešiteľné. Zamestnanci, ktorí cítia, že ich hlas je vypočutý, sú viac lojálni voči zamestnávateľovi. Podľa prieskumu spoločnosti Gallup, firmy, ktoré majú vysokú angažovanosť zamestnancov, majú o 21 % vyššiu ziskovosť.

Príklady úspešného employer brandingu na Slovensku

ESET

ESET je známa technologická spoločnosť, ktorá kladie dôraz na inováciu a rozvoj talentov. Ponúka svojim zamestnancom moderné pracovné prostredie, podporuje work-life balance a poskytuje možnosti na vzdelávanie a kariérny rast. Ich employer branding je postavený na silnej firemnej kultúre a inovatívnych projektoch, ktoré lákajú špičkové talenty.

Sygic

Sygic, známa spoločnosť vyvíjajúca navigačné aplikácie, sa zameriava na poskytovanie flexibilných pracovných podmienok, vrátane možnosti práce na diaľku. Ich employer branding je podporovaný dôrazom na inováciu, moderné technológie a silnú firemnú kultúru, ktorá podporuje kreativitu a profesionálny rast.

Pixel Federation

Pixel Federation je herná spoločnosť, ktorá je známa svojím otvoreným a kreatívnym pracovným prostredím. Ponúkajú svojim zamestnancom množstvo benefitov, vrátane flexibilnej pracovnej doby a rôznych možností vzdelávania. Ich employer branding sa sústreďuje na podporu tímovej spolupráce a inovácií, čo ich robí atraktívnymi pre mladé a kreatívne talenty.

Záver

Strata kandidáta kvôli preplateniu zo strany súčasného alebo iného zamestnávateľa je frustrujúca, ale dá sa jej predísť strategickými krokmi. Silný employer branding, konkurenčné odmeňovanie, možnosti kariérneho rastu a otvorená komunikácia sú kľúčové faktory, ktoré môžu pomôcť udržať talentovaných zamestnancov. V personálnej agentúre Trigon Consulting s.r.o. máme bohaté skúsenosti s nastavovaním takých HR procesov, ktoré prispievajú k stabilizácii a dlhodobej motivácií pracovných tímov.

Najčítanejšie

Budúcnosť HR? Externý HR manažér možno aj pod taktovkou TRIGON Consulting s.r.o.

Budúcnosť HR? Externý HR manažér možno aj pod taktovkou TRIGON...

Malé a stredné firmy často potrebujú riešiť výzvy ako: nedostatok odborných znalostí a skúseností v oblasti riadenia ľudských zdrojov z dôvodu…
Ako môže AI pomôcť pri písaní kvalitnej a efektívnej inzercie

Ako môže AI pomôcť pri písaní kvalitnej a efektívnej inzercie

V tomto blogu sa pozrieme na to, ako AI môže pomôcť a akým spôsobom vytvoriť zadanie pre AI, aby bol…
Ako efektívne pristupovať ku kolegom z GenZ?

Ako efektívne pristupovať ku kolegom z GenZ?

Tento blog sa zameriava na to, ako by sa staršie generácie, ako Baby Boomers a Millenials, mali správať k zamestnancom…

V akej oblasti vám môžeme pomôcť?

Potrebujem:

Vaša správa bola úspešne odoslaná ‍

Ozveme sa Vám najneskôr do 24 hodín (štandardne do 4 hodín)

Ak sa potrebujete spojiť ihneď, prosím volajte:

Miroslav Lichý
Managing Partner

Vaša správa bola úspešne odoslaná

Ozveme sa Vám najskôr, ako to bude možné.