Search
Close this search box.

Home Office – je strašiakom alebo pozitívnou zmenou?

Stále existuje nemalá skupina podnikateľov, ktorí sa na home-office pozerajú cez prsty. Dáta z výskumov ale môžu znamenať zmenu ich myslenia.

Práca z domu je v čase pandémie jedným z riešení, ako pracovať a vyhnúť sa nútenému zatvoreniu firmy na niekoľko týždňov. Stále existuje nemalá skupina podnikateľov, ktorí sa na home-office pozerajú cez prsty. Dáta z výskumov ale môžu znamenať zmenu ich myslenia. Poďme sa na ne pozrieť.

47 % tých, ktorí pracujú z domu, tvrdí, že sú veľmi spokojní so spôsobom života a práce. Naproti tomu len 27 % zamestnancov oceňuje prácu z kancelárie.

82 % tých, ktorí pracujú z domu, v štúdii uviedlo, že ich stres sa znížil.

Ostaneme ešte pri spokojnosti. 82 % tých, ktorí pracujú z domu, v štúdii uviedlo, že ich stres sa znížil. Pri časti respondentov zavážilo, že sa nemusia stretávať s kolegami. Pre ďalších sa hladina stresu znížila už len tým, že sú doma a vedia si vytvoriť vhodné a príjemné prostredie pre svoju prácu.

Mnoho ľudí chce pracovať z domu, pretože im to dáva väčšiu flexibilitu, majú pocit, že sú produktívnejší, môžu ušetriť peniaze alebo sa len chcú vyhnúť dochádzaniu. Dochádzanie do práce zaberie desiatky minút času, ktorý je pre zamestnanca „hluchý“.

Práca z domu je aj ekologická, pretože sa podstatne znižuje množstvo spotrebovaného paliva. To platí predovšetkým vo väčších mestách v čase dopravnej špičky.

Podľa štúdie vo Veľkej Británii môže práca z domu ušetriť zamestnávateľom až 3,7 miliardy eur a znížiť emisie troch miliónov ton oxidu uhličitého.

Majitelia firiem sa boja zníženej produktivity. Opak je ale pravdou. Trip.com, jedna z najväčších cestovných kancelárií na svete, spustila randomizovanú, kontrolovanú štúdiu o práci z domu. Výsledky? Zamestnanci, ktorí pracovali na home-office, boli o 13 % efektívnejší ako ich kolegovia pracujúci z kancelárie.-

Strašiakom je aj mýtus, že zamestnanci pracujú z domu kratšie ako ich kolegovia z kancelárie. Viac ako polovica zamestnancov pracuje z domu viac ako týždenne „predpísaných“ 40 hodín.

Ak by si kolegovia mohli vybrať z vyššieho platu alebo práce z domu, až štvrtina ľudí sa priklonilo na home-office, aj keď to pre nich znamená nižší plat. Je prekvapujúcim faktom, že ľudia si viac než peniaze vážia flexibilitu a prácu mimo kancelárie.

Ako je to sociálnymi sieťami? Bolo preukázané, že pracovníci na diaľku trávia na sociálnych sieťach približne hodinu denne, aj keď nemusia svoju aktivitu skrývať pred šéfom, či inými kolegami. Je to veľa? Pre podnikateľa je kľúčová produktivita a ak sa tá zvýšila priemerne o 4 – 13 %, tak je možné prižmúriť oči nad sociálnymi sieťami v pracovnom čase.

Väčšina týchto faktov potvrdzuje, že práca z domu má veľké výhody. Zamestnanci sú šťastnejší, zdravší, prispievajú k záchrane planéty a zároveň sú produktívnejší a angažovanejší u svojho zamestnávateľa.

Najčítanejšie

Fakty o duševnom zdraví na pracovisku

Fakty o duševnom zdraví na pracovisku

V aktuálnej situácii je príjemné a vítané počuť, že kolega, známy, či člen rodiny je zdravý. Málokto sa ale opýta,…
Pracujúce matky

Pracujúce matky

Pracujúce ženy sú dnes úplnou samozrejmosťou. Západný trend tradičného postavenia „ženy v domácnosti“ sa v našich končinách veľmi neuchytil. A…
Zvažujete sabbatical? Toto by ste mali vedieť!

Zvažujete sabbatical? Toto by ste mali vedieť!

Máte pocit vyhorenia? Potrebujete skutočne dlhú dovolenku a jednoducho mať za hlavnú úlohu dňa nákup v miestnych potravinách? Ľudia si…

V akej oblasti vám môžeme pomôcť?

Potrebujem:

Vaša správa bola úspešne odoslaná ‍

Ozveme sa Vám najneskôr do 24 hodín (štandardne do 4 hodín)

Ak sa potrebujete spojiť ihneď, prosím volajte:

Miroslav Lichý
Managing Partner

Vaša správa bola úspešne odoslaná

Ozveme sa Vám najskôr, ako to bude možné.