Menu
Ľudské zdroje
|
Miroslav Lichý
|
7/7/2023
Home Office – je strašiakom alebo pozitívnou zmenou?
Stále existuje nemalá skupina podnikateľov, ktorí sa na home office pozerajú cez prsty. Dáta z výskumov ale môžu znamenať zmenu ich myslenia.
Home office áno alebo nie

Práca z domu je v čase pandémie jedným z riešení, ako pracovať a vyhnúť sa nútenému zatvoreniu firmy na niekoľko týždňov. Stále existuje nemalá skupina podnikateľov, ktorí sa na home office pozerajú cez prsty. Dáta z výskumov ale môžu znamenať zmenu ich myslenia. Poďme sa na ne pozrieť.

47% tých, ktorí pracujú z domu, tvrdí, že sú veľmi spokojní so spôsobom života a práce. Naproti tomu len 27% zamestnancov oceňuje prácu z kancelárie.

82% percent tých, ktorí pracujú z domu, v štúdii uviedlo, že ich stres sa znížil.

Ostaneme ešte pri spokojnosti. 82% percent tých, ktorí pracujú z domu, v štúdii uviedlo, že ich stres sa znížil. Pri časti respondentov zavážilo, že sa nemusia stretávať s kolegami. Pre ďalších sa hladina stresu znížila už len tým, že sú doma a vedia si vytvoriť vhodné a príjemné prostredie pre svoju prácu.

Mnoho ľudí chce pracovať z domu, pretože im to dáva väčšiu flexibilitu, majú pocit, že sú produktívnejší, môžu ušetriť peniaze alebo sa len chcú vyhnúť dochádzaniu. Dochádzanie do práce zaberie desiatky minút času, ktorý je pre zamestnanca „hluchý“.

Práca z domu je aj ekologická, pretože sa podstatne znižuje množstvo spotrebovaného paliva. To platí predovšetkým vo väčších mestách v čase dopravnej špičky.

Podľa štúdie vo Veľkej Británii môže práca z domu ušetriť zamestnávateľom až 3,7 miliardy eur a znížiť emisie troch miliónov ton oxidu uhličitého.

Majitelia firiem sa boja zníženej produktivity. Opak je ale pravdou. Trip.com, jedna z najväčších cestovných kancelárií na svete, spustila randomizovanú, kontrolovanú štúdiu o práci z domu. Výsledky? Zamestnanci, ktorí pracovali na home office, boli o 13 percent efektívnejší ako ich kolegovia pracujúci z kancelárie.

Strašiakom je aj mýtus, že zamestnanci pracujú z domu kratšie ako ich kolegovia z kancelárie. Viac ako polovica zamestnancov pracuje z domu viac ako týždenne „predpísaných“ 40 hodín.

Ak by si kolegovia mohli vybrať z vyššieho platu alebo práce z domu, až štvrtina ľudí sa priklonilo na home office, aj keď to pre nich znamená nižší plat. Je prekvapujúcim faktom, že ľudia si viac než peniaze vážia flexibilitu a prácu mimo kancelárie.

Ako je to sociálnymi sieťami? Bolo preukázané, že pracovníci na diaľku trávia na sociálnych sieťach približne hodinu denne, aj keď nemusia svoju aktivitu skrývať pred šéfom, či inými kolegami. Je to veľa? Pre podnikateľa je kľúčová produktivita a ak sa tá zvýšila priemerne o 4 – 13%, tak je možné prižmúriť oči nad sociálnymi sieťami v pracovnom čase.

Väčšina týchto faktov potvrdzuje, že práca z domu má veľké výhody. Zamestnanci sú šťastnejší, zdravší, prispievate k záchrane planéty a zároveň sú produktívnejší a angažovanejší u svojho zamestnávateľa.

Najčítanejšie
Onboarding a adaptácia – stabilizácia a motivácia nových zamestnancov od prvého momentu
V dnešnom rýchlo sa rozvíjajúcom svete podnikania závisí úspech každej organizácie do veľkej miery od kvalitya efektivity jej zamestnancov.
Sebarozvoj
Čo je wellbeing a ako z neho môže vaša firma vyťažiť
Wellbeing je kombináciou pocitov a stavov, ktoré vytvárajú akúsi celkovú harmóniu. Vo wellbeingu ide o nadšenie zo svojej práce.
Zvažujete sabbatical? Toto by ste mali vedieť!
Ľudia si dlhú dovolenku berú z viacerých dôvodov – cestovanie, záľuby, výskum, dobrovoľnícke aktivity, alebo pracovné vyhorenie.
Náš tím
Odbornosť je základným pilierom, na ktorom stojí naša firma a taktiež tým, na čo sa naši partneri môžu stopercentne spoľahnúť. Odbornosť je tým, na čom si zakladáme a u našich konzultantov neustále rozvíjame.
Viac o Trigone