Menu
|
Miriam Krpelánová
|
12/6/2023
Pracujúce matky
Matky na materskej (dovolenke), ktoré zároveň pracujú, sú bežným javom na Slovensku. Pozrime sa na výhody a nevýhody takejto práce.
Pracujúce matky

Pracujúce ženy sú dnes úplnou samozrejmosťou. Západný trend tradičného postavenia „ženy v domácnosti“ sa v našich končinách veľmi neuchytil. A možno je to aj dobre. Viaceré štúdie totiž potvrdzujú, že pracujúca matka je pre deti skvelým vzorom a má pozitívny vplyv na ich vývin a ich budúcnosť.

Byť však zamestnanou matkou u nás nie je vôbec jednoduché. Očakáva sa, že ako zamestnankyňa bude na plný úväzok pracovať a súčasne sa ako matka bude naplno starať o deti a domácnosť. Návrat do práce po materskej dovolenke nie je o nič ľahší. Po troch rokoch už väčšinou matku v práci nečaká jej pôvodné pracovné miesto a každej dá riadne zabrať snaha sa po čase etablovať a znovu dostať do pracovných koľají.

Aj preto stojí každá matka už tesne po narodení svojho dieťaťa pred dilemou, či sa vráti čím skôr do práce, alebo si jednoducho dovolí ostať doma s dieťaťom na materskej. Luxusný čas troch rokov, počas ktorého sa žena môže svojmu dieťaťu naplno venovať, je ale zároveň pomerne dlhý čas na to, aby mohla takpovediac profesne „zakrpatieť“.

Mnohé matky sa preto snažia tento čas využiť, čiastočne z domu pracovať a niečo si aj privyrobiť. Ideálne by samozrejme bolo, keby žena na materskej dovolenke nestratila kontakt so zamestnávateľom a mohla pre svojho  zamestnávateľa po malej prestávke v upravenom režime aj naďalej pracovať. V tomto prípade je potrebné, aby sa zamestnávatelia snažili matkám s návratom do práce pomôcť a tento proces im uľahčiť. Ponúknuť im väčšiu časovú flexibilitu, či skrátený pracovný čas. Dôležité je venovať sa matke po nástupe do práce intenzívnejšie aj pri adaptácii – keďže doba je dynamická a veľa vecí sa v čase mení.

Zamestnávatelia sa často boja prijať do práce matku, obzvlášť ak  má viac detí. No naša skúsenosť je taká, že ak žena dostane príležitosť a má vytvorené podmienky, aby nemusela robiť kompromis medzi rodinným a pracovným životom, stane sa z nej veľmi výkonný, snaživý a lojálny pracovník. Mnohé matky majú veľké ambície popri rodine pracovať, tvorivo sa realizovať a kariérne rásť. Pre ne nie je vôbec ťažké efektívne fungovať. Dokážu zorganizovať seba, rodinu aj domácnosť. Ženy sú prirodzene multifunkčné a materstvo túto praktickú schopnosť ešte viac posilní. A to by mal každý progresívny zamestnávateľ oceniť a rozumne využiť.

My v Trigone to vieme, ženám rozumieme, materstvo a rodinu plne podporujeme keďže takmer všetky kolegyne sú matky. Matkám vytvárame také podmienky, aby s ľahkosťou zvládali skĺbiť prácu s domácnosťou. Podporujeme flexibilitu a prácu z domu. Naše ženy necháme manažovať si svoj čas, v rámci ktorého sa pracovne realizujú a rodinne angažujú. Máme v ich schopnosti, čestnosť a zodpovednosť dôveru. Ony sú na oplátku,  omnoho efektívnejšie, samostatnejšie a angažovanejšie. Spolu tak rúcame bariéry, kvôli ktorým sú ženy  v súvislosti s materstvom na trhu práce znevýhodňované.

Vedeli ste, že „byť matkou vám dá superschopnosti robiť aj také veci, ktoré robiť nechcete?“ A to sa vždy hodí, nielen v práci 😊

Najčítanejšie
Onboarding a adaptácia – stabilizácia a motivácia nových zamestnancov od prvého momentu
V dnešnom rýchlo sa rozvíjajúcom svete podnikania závisí úspech každej organizácie do veľkej miery od kvalitya efektivity jej zamestnancov.
Sebarozvoj
Čo je wellbeing a ako z neho môže vaša firma vyťažiť
Wellbeing je kombináciou pocitov a stavov, ktoré vytvárajú akúsi celkovú harmóniu. Vo wellbeingu ide o nadšenie zo svojej práce.
Zvažujete sabbatical? Toto by ste mali vedieť!
Ľudia si dlhú dovolenku berú z viacerých dôvodov – cestovanie, záľuby, výskum, dobrovoľnícke aktivity, alebo pracovné vyhorenie.
Náš tím
Odbornosť je základným pilierom, na ktorom stojí naša firma a taktiež tým, na čo sa naši partneri môžu stopercentne spoľahnúť. Odbornosť je tým, na čom si zakladáme a u našich konzultantov neustále rozvíjame.
Viac o Trigone