Search
Close this search box.

Zaujímavosti a prekvapivé fakty o pracovných pohovoroch

85% ľudí vo svojich životopisoch klame, alebo aspoň ohýba pravdu. Odlíšiť, kto má reálne skúsenosti a kto len prifarbuje je často možné až na pohovore.

Len nedávno pracovný portál Profesia.sk informoval o rekordnom náraste pracovných ponúk v minulom roku, poznamenanom pandémiou. Rozhodli sme sa preto pozrieť na zaujímavé fakty o pracovných pohovoroch – niektoré sú prekvapivé, iné na zamyslenie.

Čas je veličina, ktorej majú všetci rovnako veľa (alebo skôr málo). Preto nasledujúce štatistiky môžu pomôcť aj Vám pri efektívnejšom nábore. Čas ale môžete ušetriť aj tým, že zveríte výber zamestnancov profesionálnej personálnej agentúre – a my Vám radi podáme pomocnú ruku.

85 % ľudí vo svojich životopisoch zavádza, alebo aspoň ohýba pravdu

85 % ľudí vo svojich životopisoch zavádza, alebo aspoň ohýba pravdu. Odlíšiť, kto má reálne skúsenosti a kto len prifarbuje, je často možné až na pracovnom pohovore. Skúsený HR špecialista to odhalí pomerne rýchlo. Priemerný pohovor trvá 45-60 minút. Ak je to menej, pravdepodobne bol mizerný. Nie je ale potrebné to generalizovať. Niektoré pozície nepotrebujú dlhé pohovory.

9 z 10 firiem uviedlo, že požadujú od kandidáta, aby mal aspoň esenciálne pracovné skúsenosti a zároveň 6 firiem z 10 uviedlo, že chcú vyslovene zamestnať kandidáta s konkrétnymi relevantnými pracovnými skúsenosťami.

Konár si pod sebou často spiľujú aj samotní kandidáti. Neprofesionálna emailová adresa je príčinou až 76 % odmietnutých CV. Ak už sa kandidáti dostanú na pohovor, takmer v polovici prípadov si dostatočne nepreštudujú informácie o samotnej firme, čo im na hodnote určite nepridáva.

O úspechu častokrát rozhodujú detaily. 71 % firiem uviedlo, že neprijalo do zamestnania človeka, pretože nemal adekvátny dresscode.

Takmer 2/3 recruiterov uvádza, že najväčším problémom je absencia talentov. Tento nedostatok sa za poslednú dekádu až strojnásobil. V tomto bode vie etablovaná personálna agentúra vytiahnuť svoje „tromfy z rukáva“. Vďaka desiatkam pohovorov mesačne, znalosti trhu a klientov, či vybudovaným kontaktom, nezačína pri nábore viac, či menej špecifických pozícií od nuly. Jednoducho „spáruje“ kvalitného uchádzača s požiadavkami klienta, ušetrí mu čas aj finančné prostriedky a odbremení HR oddelenie.

Vedeli ste, že len tretina uchádzačov je skutočne kvalifikovaných na prácu, o ktorú sa uchádzajú?
Odbornosť a dlhoročné skúsenosti recruiterov v personálnej agentúre sú aj tu na nezaplatenie.

Nájsť skutočne kvalitného kandidáta je ťažké, ale nie nemožné. Ak takého dlhodobo hľadáte, ale neviete ho nájsť, obráťte sa na nás. Náš tím recruiterov každý deň uskutočňuje pohovory so zaujímavými kandidátmi a je možné, že práve Váš budúci kolega „leží“ u nás v šuplíku.

Najčítanejšie

Fakty o duševnom zdraví na pracovisku

Fakty o duševnom zdraví na pracovisku

V aktuálnej situácii je príjemné a vítané počuť, že kolega, známy, či člen rodiny je zdravý. Málokto sa ale opýta,…
Pracujúce matky

Pracujúce matky

Pracujúce ženy sú dnes úplnou samozrejmosťou. Západný trend tradičného postavenia „ženy v domácnosti“ sa v našich končinách veľmi neuchytil. A…
Zvažujete sabbatical? Toto by ste mali vedieť!

Zvažujete sabbatical? Toto by ste mali vedieť!

Máte pocit vyhorenia? Potrebujete skutočne dlhú dovolenku a jednoducho mať za hlavnú úlohu dňa nákup v miestnych potravinách? Ľudia si…

V akej oblasti vám môžeme pomôcť?

Potrebujem:

Vaša správa bola úspešne odoslaná ‍

Ozveme sa Vám najneskôr do 24 hodín (štandardne do 4 hodín)

Ak sa potrebujete spojiť ihneď, prosím volajte:

Miroslav Lichý
Managing Partner

Vaša správa bola úspešne odoslaná

Ozveme sa Vám najskôr, ako to bude možné.