Len nedávno pracovný portál Profesia.sk informoval o rekordnom náraste pracovných ponúk v minulom roku, poznamenanom pandémiou. Rozhodli sme sa preto pozrieť na zaujímavé fakty o pracovných pohovoroch – niektoré sú prekvapivé, iné na zamyslenie.

Čas je veličina, ktorej majú všetci rovnako veľa (alebo skôr málo). Preto nasledujúce štatistiky môžu pomôcť aj Vám pri efektívnejšom nábore. Čas ale môžete ušetriť aj tým, že zveríte výber zamestnancov profesionálnej personálnej agentúre – a my Vám radi podáme pomocnú ruku.

85% ľudí vo svojich životopisoch zavádza, alebo aspoň ohýba pravdu.

85% ľudí vo svojich životopisoch zavádza, alebo aspoň ohýba pravdu. Odlíšiť, kto má reálne skúsenosti a kto len prifarbuje, je často možné až na pracovnom pohovore. Skúsený HR špecialista to odhalí pomerne rýchlo. Priemerný pohovor trvá 45-60 minút. Ak je to menej, pravdepodobne bol mizerný. Nie je ale potrebné to generalizovať. Niektoré pozície nepotrebujú dlhé pohovory.

9 z 10 firiem uviedlo, že požadujú od kandidáta, aby mal aspoň esenciálne pracovné skúsenosti a zároveň 6 firiem z 10 uviedlo, že chcú vyslovene zamestnať kandidáta s konkrétnymi relevantnými pracovnými skúsenosťami.

Konár si pod sebou často spiľujú aj samotní kandidáti. Neprofesionálna emailová adresa je príčinou až 76% odmietnutých CV. Ak už sa kandidáti dostanú na pohovor, takmer v polovici prípadov si dostatočne nepreštudujú informácie o samotnej firme, čo im na hodnote určite nepridáva.

 O úspechu častokrát rozhodujú detaily. 71% firiem uviedlo, že neprijalo do zamestnania človeka, pretože nemal adekvátny dresscode.

Takmer 2/3 recruiterov uvádza, že najväčším problémom je absencia talentov. Tento nedostatok sa za poslednú dekádu až strojnásobil.. V tomto bode vie etablovaná personálna agentúra vytiahnuť svoje „tromfy z rukáva“. Vďaka desiatkam pohovorov mesačne, znalosti trhu a klientov, či vybudovaným kontaktom, nezačína pri nábore viac, či menej špecifických pozícií od nuly. Jednoducho „spáruje“ kvalitného uchádzača s požiadavkami klienta, ušetrí mu čas aj finančné prostriedky a odbremení HR oddelenie,.

Vedeli ste, že len tretina uchádzačov je skutočne kvalifikovaných na prácu, o ktorú sa uchádzajú?
Odbornosť a dlhoročné skúsenosti recruiterov v personálnej agentúre sú aj tu na nezaplatenie.

Nájsť skutočne kvalitného kandidáta je ťažké, ale nie nemožné. Ak takého dlhodobo hľadáte, ale neviete ho nájsť, obráťte sa na nás. Náš tím recrutierov každý deň uskutočňuje pohovory so zaujímavými kandidátmi a je možné, že práve Váš budúci kolega „leží“ u nás v šuplíku.

Menu