Menu
Ľudské zdroje
|
Miriam Krpelánová
|
6/7/2023
Kariérny postup – je pre zamestnancov dôležitý?
78% zamestnancov uviedlo v štúdii Mercer, že by zostalo dlhšie u svojho zamestnávateľa, ak by pred sebou videli kariérny postup.
Kariérny postup

Túžba po kariérnom raste nie je u zamestnancov samozrejmosťou. Nie každý túži raketovo postúpiť na vyššie priečky vo firemnej hierarchii. Koniec koncov, nie každý má obrovské kariérne ambície – niektorí ľudia chcú len zaplatiť svoje účty. Neznamená to ale, že zamestnanec je menejcenný. Takýto pracovník podáva dlhoročne stabilné výkony a tvorí pevný stĺp, o ktorý sa môžete v krízových situáciách oprieť, ak je správne ocenený a motivovaný.

Zamestnanci, ktorí chcú postupovať vyššie, sú zväčša motivovaní dosiahnuť sebou stanovené ciele a sú ochotní pre to spraviť aj veci nad rámec pracovných povinností. Druhú skupinu tvoria mimoriadne šikovní pracovníci, ktorí dosahujú nadštandardné výkony a prinášajú do firmy inovácie a v konečnom dôsledku aj vyššie tržby.

Jedna aj druhá skupina predstavuje veľkú výhodu. Pri správnej motivácii a ohodnotení sú mimoriadnym prínosom, z ktorého firma môže ťažiť aj dlhé roky po ich odchode.

Takmer v každej firme by sa našiel aspoň jeden šikovný alebo dravý zamestnanec. Nezriedka sa do týchto ľudí investuje, či už školením alebo rôznymi bonusmi.

V skutočnosti 78% zamestnancov uviedlo v štúdii Mercer, že by zostalo dlhšie u svojho zamestnávateľa, ak by pred sebou videli kariérny postup.  Keď si vypočítate, že strata zamestnanca stojí firmu až tretinu ich ročného príjmu, stojí za zváženie motivovať pracovníka, aby vydržal u vás dlhšie. Určite by to malo byť súčasťou vašej stratégie v oblasti ľudských zdrojov.

Kariéry posun je druhým najčastejším dôvodom, prečo zamestnanci zvažujú odchod z firmy.  U tých, ktorí nevidia kariérne príležitosti, je štyrikrát väčšia pravdepodobnosť, že odídu, a to už v nasledujúcom roku.

Máme pre vás tipy, ako si udržať kvalitných zamestnancov. Radi sa s vami podelíme. Napíšte nám.

Ako sa ku kariérnemu rastu stavajú zamestnávatelia?

Len 28% spoločností pri obsadzovaní voľných miest zvažuje interných kandidátov. Menej ako dve tretiny zamestnancov má pocit, že v súčasnej práci majú potenciálne kariérne príležitosti.

Ak nepodporíte kariérny rast u svojich zamestnancov, môžu sa cítiť ukrivdení. V budúcnosti to nemusí robiť v rámci kolektívu „dobrú krv“, čo môže mať opäť vplyv na produktivitu a pracovnú efektivitu.

Nie je potrebné prepadať panike. Podľa prieskumu spoločnosti BlessingWhite z roku 2017 až 85 percent pracovnej sily nevidí žiadny problém so zotrvaním na rovnakom pracovnom mieste, pokiaľ môžu naďalej rozvíjať svoje schopnosti.

Čo z toho pre vás vyplýva? Podporte ľudí, ktorí sa chcú vzdelávať, rásť a prinášať tým benefity pre firmu. Na druhej strane, akceptujte zamestnancov, ktorí robia rovnakú prácu celé roky, cítia sa komfortne a netúžia sa ďalej rozvíjať. Ich stabilný prístup k povinnostiam sa vám môže hodiť v časoch, kedy sa začne rozpadať tím alebo firma bude prechádzať turbulentnejším obdobím.

Najčítanejšie
Onboarding a adaptácia – stabilizácia a motivácia nových zamestnancov od prvého momentu
V dnešnom rýchlo sa rozvíjajúcom svete podnikania závisí úspech každej organizácie do veľkej miery od kvalitya efektivity jej zamestnancov.
Sebarozvoj
Čo je wellbeing a ako z neho môže vaša firma vyťažiť
Wellbeing je kombináciou pocitov a stavov, ktoré vytvárajú akúsi celkovú harmóniu. Vo wellbeingu ide o nadšenie zo svojej práce.
Zvažujete sabbatical? Toto by ste mali vedieť!
Ľudia si dlhú dovolenku berú z viacerých dôvodov – cestovanie, záľuby, výskum, dobrovoľnícke aktivity, alebo pracovné vyhorenie.
Náš tím
Odbornosť je základným pilierom, na ktorom stojí naša firma a taktiež tým, na čo sa naši partneri môžu stopercentne spoľahnúť. Odbornosť je tým, na čom si zakladáme a u našich konzultantov neustále rozvíjame.
Viac o Trigone