Search
Close this search box.

Zvažujete sabbatical? Toto by ste mali vedieť!

Ľudia si dlhú dovolenku berú z viacerých dôvodov – cestovanie, záľuby, výskum, dobrovoľnícke aktivity alebo pracovné vyhorenie.

Máte pocit vyhorenia? Potrebujete skutočne dlhú dovolenku a jednoducho mať za hlavnú úlohu dňa nákup v miestnych potravinách? Ľudia si dlhú dovolenku berú z viacerých dôvodov – cestovanie, záľuby, výskum, dobrovoľnícke aktivity, alebo už vyššie spomenuté vyhorenie.

Čo to vlastne sabbatical je?

Zväčša ide o neplatené voľno v rozsahu 3 mesiacov až 1 roka. Niektoré firmy v zahraničí majú istú formu sabbaticalu ako benefit za vernosť. Je ale pravda, že legislatívne nie je vo väčšine krajín sabbatical podchytený – ide teda len o dobrú vôľu zamestnávateľa.

Sabbatical pochádza z Blízkeho východu a značí siedmy deň, resp. deň odpočinku. Ako prvé inštitúcie zaviedli neplatené voľno univerzity – konkrétne Harvard už v roku 1880!

Práve akademická pôda si sabbatical v podstate vynútila. Mnohí vedeckí pracovníci a profesori nemali popri študentoch čas na svoj vlastný výskum.

Je ale potrebné rozlišovať dlhú dovolenku a neplatené voľno. Cieľom dovolenky je oddych a pracovník príde odpočinutý a novou energiou. Od človeka sa po skončení sabbaticalu očakáva, že príde s inovatívnymi nápadmi, výskumom, vynálezom, kreativitou, ktorá bude pre firmu nosná pre ďalšie mesiace až roky.

Aké sú výhody sabbatical?

  1. Znižuje sa riziko vyhorenia

V roku 2011 prebehol prieskum v J. Kórei, kde zistili, že mesačné voľno profesionálov znížilo syndróm vyhorenia a zvýšilo sa celkové zdravie, organizačná angažovanosť a pocit pohody.

  • Neplatené dlhé voľno vedie k inovatívnym objavom

Profesori v minulosti a vo väčšej, či menšej miere aj vizionári dneška prichádzajú vďaka sabbaticalu k novým poznatkom, či inováciám.

  • Pomáha udržiavať zamestnancov

Spoločnosť Intel má neplatené voľno ako jeden zo svojich benefitov. Udeľuje sa až po odpracovaní 5 a viac rokov vo firme. Zamestnanci majú na stenách kancelárie „odpočítavanie“ do prvého sabatika.“

  • Ide o silný náborový nástroj

Na Slovensku ešte tento benefit nie je tak rozšírený, ale v USA prebehol prieskum, kde až 2/3 zamestnancov uviedli, že sabatický program firmy patrí medzi najžiadanejšie benefity.

  • Preukázateľne sa môže zlepšiť produktivita tímu

Potrebujete obsadiť pozíciu počas sabbaticalu vášho zamestnanca?
Máme pre vás riešenie - napíšte nám.

Aké riziká prináša sabbatical?

Okrem výhod prináša neplatené voľno aj svoje riziká:

  1. Zamestnanec môže podať výpoveď. Dá sa to ale vyriešiť tak, že sa napíše dodatok k pracovnej zmluve, ktorý zaviaže zamestnanca za akýchkoľvek okolností ostať určitý čas vo firme.
  2. Ponúkanie platených sabbatical môže mať vážny ekonomický dopad na firmu.
  3. Prerozdelenie úloh medzi ostatných členov tímu
  4. Vytipovanie dočasného zamestnanca z vnútra firmy alebo externého prostredia, ktorý bude úlohu kolegu na dovolenke vykonávať len určitý čas
  5. Adaptačný proces po návrate z dlhej dovolenky a možný nástup depresie

Dlhodobá dovolenka bez mzdy nie je pre každého – ide predsa aj o financie. Možnosti krátkodobého sabaticalu v slovenských podmienkach sa ukazujú ako vcelku vhodné riešenie, s ktorým sa dá predísť vyhoreniu, alebo naopak – prinášať inovácie do firmy.

Medzi známych slovenských „sabaticalistov“ zaraďujeme Dalibora Jakuša z Profesia.sk, Michala Trubana z Websupportu, či šprekárku Petru Tóth.

Najčítanejšie

Fakty o duševnom zdraví na pracovisku

Fakty o duševnom zdraví na pracovisku

V aktuálnej situácii je príjemné a vítané počuť, že kolega, známy, či člen rodiny je zdravý. Málokto sa ale opýta,…
TOP 5 kandidátov - 04/2024

TOP 5 kandidátov - 04/2024

Vážení klienti miera nezamestnanosti sa stále drží na mimoriadne nízkych číslach. Aj keď je šikovných kandidátov stále nedostatok, máme pre…
Pracujúce matky

Pracujúce matky

Pracujúce ženy sú dnes úplnou samozrejmosťou. Západný trend tradičného postavenia „ženy v domácnosti“ sa v našich končinách veľmi neuchytil. A…

V akej oblasti vám môžeme pomôcť?

Potrebujem:

Vaša správa bola úspešne odoslaná ‍

Ozveme sa Vám najneskôr do 24 hodín (štandardne do 4 hodín)

Ak sa potrebujete spojiť ihneď, prosím volajte:

Miroslav Lichý
Managing Partner

Vaša správa bola úspešne odoslaná

Ozveme sa Vám najskôr, ako to bude možné.