Máte pocit vyhorenia? Potrebujete skutočne dlhú dovolenku a jednoducho mať za hlavnú úlohu dňa nákup v miestnych potravinách? Ľudia si dlhú dovolenku berú z viacerých dôvodov – cestovanie, záľuby, výskum, dobrovoľnícke aktivity, alebo už vyššie spomenuté vyhorenie.
Čo to vlastne sabbatical je?
Zväčša ide o neplatené voľno v rozsahu 3 mesiacov až 1 roka. Niektoré firmy v zahraničí majú istú formu sabbaticalu ako benefit za vernosť. Je ale pravda, že legislatívne nie je vo väčšine krajín sabbatical podchytený – ide teda len o dobrú vôľu zamestnávateľa.
Sabbatical pochádza z Blízkeho východu a značí siedmy deň, resp. deň odpočinku. Ako prvé inštitúcie zaviedli neplatené voľno univerzity – konkrétne Harvard už v roku 1880!
Práve akademická pôda si sabbatical v podstate vynútila. Mnohí vedeckí pracovníci a profesori nemali popri študentoch čas na svoj vlastný výskum.
Je ale potrebné rozlišovať dlhú dovolenku a neplatené voľno. Cieľom dovolenky je oddych a pracovník príde odpočinutý a novou energiou. Od človeka sa po skončení sabbaticalu očakáva, že príde s inovatívnymi nápadmi, výskumom, vynálezom, kreativitou, ktorá bude pre firmu nosná pre ďalšie mesiace až roky.
Aké sú výhody sabbatical?
- Znižuje sa riziko vyhorenia
V roku 2011 prebehol prieskum v J. Kórei, kde zistili, že mesačné voľno profesionálov znížilo syndróm vyhorenia a zvýšilo sa celkové zdravie, organizačná angažovanosť a pocit pohody.
- Neplatené dlhé voľno vedie k inovatívnym objavom
Profesori v minulosti a vo väčšej, či menšej miere aj vizionári dneška prichádzajú vďaka sabbaticalu k novým poznatkom, či inováciám.
- Pomáha udržiavať zamestnancov
Spoločnosť Intel má neplatené voľno ako jeden zo svojich benefitov. Udeľuje sa až po odpracovaní 5 a viac rokov vo firme. Zamestnanci majú na stenách kancelárie „odpočítavanie“ do prvého sabatika.“
- Ide o silný náborový nástroj
Na Slovensku ešte tento benefit nie je tak rozšírený, ale v USA prebehol prieskum, kde až 2/3 zamestnancov uviedli, že sabatický program firmy patrí medzi najžiadanejšie benefity.
- Preukázateľne sa môže zlepšiť produktivita tímu
Potrebujete obsadiť pozíciu počas sabbaticalu vášho zamestnanca?
Máme pre vás riešenie - napíšte nám.
Aké riziká prináša sabbatical?
Okrem výhod prináša neplatené voľno aj svoje riziká:
- Zamestnanec môže podať výpoveď. Dá sa to ale vyriešiť tak, že sa napíše dodatok k pracovnej zmluve, ktorý zaviaže zamestnanca za akýchkoľvek okolností ostať určitý čas vo firme.
- Ponúkanie platených sabbatical môže mať vážny ekonomický dopad na firmu.
- Prerozdelenie úloh medzi ostatných členov tímu
- Vytipovanie dočasného zamestnanca z vnútra firmy alebo externého prostredia, ktorý bude úlohu kolegu na dovolenke vykonávať len určitý čas
- Adaptačný proces po návrate z dlhej dovolenky a možný nástup depresie
Dlhodobá dovolenka bez mzdy nie je pre každého – ide predsa aj o financie. Možnosti krátkodobého sabaticalu v slovenských podmienkach sa ukazujú ako vcelku vhodné riešenie, s ktorým sa dá predísť vyhoreniu, alebo naopak – prinášať inovácie do firmy.
Medzi známych slovenských „sabaticalistov“ zaraďujeme Dalibora Jakuša z Profesia.sk, Michala Trubana z Websupportu, či šprekárku Petru Tóth.